Medaus maistingumas. Medaus kalorijos ir kas po jomis slepiasi.

medaus maistingumas

Medus – iš tikrųjų maistas. Ir nors viskas, ką mes pajaučiame ragaudami medų yra tik neapsakomas saldumas su lengvu augalų poskoniu – medus savo sudėtyje turi pačių įvairiausių medžiagų. Na, o jei labai skaičiuojate kalorijas – tikrai verta paskaityti toliau, nes aptarsime medaus maistinę vertę bei kuo jis gali būti naudingas norint numesti svorio.

Kalorijos

Medus – beveik gryna energija. 100 g medaus yra apie 80% angliavandenių, o juose sutalpinta apie 350 kcal. Šiek tiek mažiau nei cukruje. Likę 20 % meduje yra vanduo, tad pagrindines kalorijas gauname iš meduje esančių paprastųjų angliavandenių, kurie daug geriau ir greičiau pasisavinami nei cukrus. Meduje beveik pusė saldumo atkeliauja iš fruktozės ir dar trečdalis iš gliukozės. Taip pat jame galime rasti maltozės bei sacharozės. Taigi beveik visos medaus kalorijos sudarytos iš angliavandenių, bet jais medaus maistingumas tikrai nesibaigia. 

BaltymaiMedaus sudėtis

Baltymų meduje yra gana mažai –  tik apie 0,2 g baltymų 100 g medaus. Tačiau baltymai, kurie yra meduje atlieka labiau vitaminų, nei statybinių baltymų (reikalingų raumens masei auginti) funkciją. Didelę dalį medaus baltymų sudaro fermentai ir aminorūgštys. Medaus fermentai atsakingi už kovą su laisvaisiais radikalais ir ląstelių pažaidos mechanizmų stabdymą. Kaip puikus antioksidantas meduje tarnauja viena pagrindinių aminorūgščių Prolinas, kuris padeda ląstelių atsinaujinimo, audinių atstatymo procesams bei kolageno sintezei. Be prolino meduje randama dar 17 žmogui svarbių aminorūgščių.

Druska, vitaminai ir mineralai

Kad ir kaip keistai nuskambėtų, bet meduje yra druskos! Tiesa, jos kiekis itin mažas ir matuojamas meduje esančio natrio kiekiu – vos 4 mg. Medus taip pat turi keletą miligramų kalcio, fluoro, magnio, fosforo, mažiau nei miligramas Vario, geležies, mangano, seleno, cinko ir net 52 mg kalio.  Be mineralų, medus turtingas ir vitaminais. Jame yra apytiksliai 2 mg cholino, pusė miligramo vitamino C, truputis niacino, riboflavino, pantoteno rūgšties, vitamino B6 bei kitų.

Kaip numesti svorio? Ar medus gali padėti?

Ir taip, ir ne. Nors medus kaloringas, tačiau medaus kalorijos – kitokios. Medaus maistingumas, jei lyginsime jį su bet kokiu saldikliu ar cukrumi, yra gerokai vertingesnis dėl jau anksčiau išvardytų komponentų. Todėl vartodami medų gauname ne “plikas” kalorijas, bet visą reikalingų medžiagų paketą kuris, kaip teigia vis daugiau mokslinių šaltinių, jei vartojamas saikingai, gali padėti numesti svorio.

Šaukštelis medaus kaloringesnis už šaukštelį cukraus, bet šaukštelis medaus yra gerokai saldžiau, todėl jo suvartojame mažiau. Mažiau medaus reiškia ir mažiau kalorijų. Be to, medus, kaip ir kiti bičių produktai turi sudedamųjų dalių greitinančių medžiagų apykaitą. Tai, žinoma, nereiškia, kad ji ims suktis kosminiu greičiu, tačiau pamažu “užsives” energijos eikvojimo, o ne kaupimo modelis.

Jei skaičiuojate kalorijas ir rūpinatės sveikesne mityba – medus gali tapti puikia alternatyva cukrui. Tik svarbu nepamiršti, jog medaus, kaip ir cukraus, reikia vartoti saikingai.